Podczas tegorocznych wakacji, od początku lipca do końca sierpnia, odbywały się w naszej przystani warsztaty nautyczne, prowadzone przez Martynę Paczkowską, przy współudziale wychowawców z OWDiR-u w Inowrocławiu oraz dyrektora Romualda Jaskólskiego. Ich uczestnikami były dzieci i młodzież z inowrocławskiego OWDiR-u, które uczyły się podstawowych pojęć żeglarskich, budowy łodzi oraz etykiety żeglarskiej. Naszym celem było zaszczepienie w młodych ludziach pasji do sportów wodnych, chęci do obcowania z naturą i spędzania przez nich wolnego czasu w przyjemnych i bezpiecznych warunkach.
Każda tura warsztatów trwała 4 dni. Co tydzień odwiedzała nas inna grupa młodzieży. Do dyspozycji mieliśmy różne jednostki, jednak najczęściej pływaliśmy na Paka Team-ie, Żółtodziobie oraz na DZ. Pierwszego dnia uczestnicy zapoznawali się z zasadami bezpieczeństwa na wodzie.Uczyli się poruszać po łodzi, ćwiczyli zakładanie i używanie kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych w wodzie. Najwięcej frajdy sprawiała jednak wszystkim nauka wiosłowania na SUP-ach oraz na łodzi wiosłowej. Wbrew pozorom nie była to taka łatwa sztuka, ale wszyscy doskonale sobie poradzili.
Niezbędną umiejętnością, którą nabywali uczestnicy drugiego dnia warsztatów i którą doskonalili przez cały okres ich trwania, było wiązanie podstawowych węzłów - płaskiego, knagowego, wyblinki, ratowniczego, ósemki, cumowniczego żeglarskiego oraz robienie buchty. Tego dnia odbywały się także wykłady z teorii żeglowania - uczestnicy poznawali kierunki wiatru względem jednostki, etykietę i obyczaje żeglarskie oraz zapoznawali się z podstawowymi elementami budowy łodzi. Bardzo ważnym elementem była także nauka odpalania silnika oraz prawidłowego stawiania żagli, a także rzucania koła ratunkowego i cumy. Bez tych umiejętności ciężko byłoby przejść do następnego etapu, jakim było pływanie żaglówką po akwenie. Na jachcie wszyscy musieli ze sobą współpracować, stosować się do zasad bezpieczeństwa (np. cały czas mieć na sobie kamizelki asekuracyjne i poruszać się po jachcie z dużą ostrożnością) oraz wykonywać polecenia sternika/kapitana.
Trzeci dzień był dniem, gdzie uczestnicy mogli spróbować wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. Wszyscy bardzo entuzjastycznie podchodzili do nowego doświadczenia i byli bardzo pomocni. Uczestnicy mogli się sprawdzić w sterowaniu jednostką za pomocą rumpla oraz koła sterowego, rozstawianiu żagli "na wodzie", poznać jak pracują szoty, fały i inne elementy takielunku, nauczyć bezpiecznie balastować łodzią oraz jak uniknąć wywrotki nawet przy bardzo silnym wietrze.
Ostatniego dnia młodzież starała się już samodzielnie utrzymywać zamierzony kurs oraz zmieniać go w razie potrzeby. Odbywała się także praktyczna nauka manewrów - zwrotów przez sztag i rufę. Uczyliśmy się także podchodzenia do "człowieka", który wypadł za burtę – tylko, że w naszym przypadku zamiast człowiek raz była to czapka, a raz poduszka. Na szczęście wszystko udało się nam wyciągnąć z wody zanim się zatopiło. Ostatnim elementem, który wymagał od nas cierpliwości i dużego skupienia było bezpieczne podchodzenie do pomostu, praca z odbijaczami, a także prawidłowe cumowanie jachtu do nabrzeża i na boi.
Zajęcia nie odbywały się tylko w okolicy przystani Mare Polonorum. Zorganizowane zostały także dwa dłuższe rejsy, podczas których również realizowany był ten sam program, jednak wszystko odbywało się na wodzie. Codziennie nocowaliśmy w innym miejscu i odwiedziliśmy nadgoplańskie miejscowości takie jak Ostrówek, gdzie mogliśmy przepłynąć się promem, Złotowo, Mietlica, Połajewo. Uczestniczyliśmy także w ognisku, które zostało zorganizowane na terenie Rysiówki.
Przez cały okres trwania warsztatów towarzyszyła nam słoneczna pogoda z lekkim wiatrem. Zdarzały się jednak tygodnie deszczowe albo takie, gdzie wiatr był naprawdę porywisty i trzeba było wykazać się dużym spokojem, opanowaniem i poradzić sobie w niesprzyjających warunkach. Wszyscy jednak świetnie sobie poradzili i mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie z równie ogromnym entuzjazmem będą chcieli kontynuować swoją żeglarską przygodę.
Foto…[TUTAJ]