ARCHIWUM SEZONU 2020

 

zyczenia 33

 

 

 

sztormZima to dla żeglarzy Mare Polonorum często czas żeglowania po bezkresnym internecie. Wielokrotnie odwiedzamy stronę Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich czytając raporty dotyczące jachtów (https://pkbwm.gov.pl/raporty/raporty/). Poruszane zagadnienia dla żeglarzy morskich obdarzonych właściwą wyobraźnią wcale nie są tak odległe od rejsów, w których uczestniczyliśmy lub które prowadzimy. Na „YouTube” natrafiliśmy na ciekawy materiał z typowego greckiego rejsu, który pobudził synapsy:

sztorm film

Skiper przedstawionego jachtu opisuje sytuacje jako „niespodziewana burza 29 maja 2014 roku u wybrzeży Santorini z wiatrem o prędkości 70 węzłów. Wiedzieliśmy, że tego dnia wieją silne wiatry, ale nie przewidywano, aby były tak silne. Wokół nas były jeszcze dwa inne jachty, wszystkie zmierzające w celu schronienia do pobliskiej wyspy. Żeglugę utrudniało to, że nasz roler zacinał się kilka dni wcześniej”.

Wczytując się w cytat Arystotelesa „chcąc uniknąć krytyki nic nie mów, nic nie rób, bądź nikim” nie oceniamy załogi jachtu czarterowego. Przeglądając komentarze nasze spostrzeżenia przedstawiamy jako przyczynek do dyskusji odnośnie naszej dobrej praktyki morskiej:

1. Przygotowanie wstępne rejsu:

  - zajrzyjcie na naszą klubową prezentacje (strona mare polonorum / dla skippera / szkolenia / prezentacja);

  - nasze przemyślenia wskazują, że często z braku czasu, wyjazdu „z biegu” na czarter zbyt pobieżnie przygotowujemy rejsy czarterowe;

  - pamiętajmy, że nie pływamy z zawodowcami, a jesteśmy na wakacjach co wprowadza również określone ograniczenia;

  - nie tylko rolą skipera jest przygotowanie rejsu, w przedsięwzięcie jakim jest rejs morski powinno włączyć się również załogę, którą należy zainteresować np. obsługą radia ukf, umiejętnością obsługi silnika itp.;

  - odnosząc się do przywołanego materiału: domyślamy się, że skiper zapewne odczytał prognozę pogody - nawet analizując kilka źródeł i ogólną sytuacje baryczną, może przygotowując rejs analizował mapy pilotowe oraz termin rejsu z uwagi na np. prawdopodobieństwo wystąpienia Meltemi, co jest ważnym czynnikiem podczas rejsu na Cyklady. Zakładamy, że przed rejsem przestudiowano wydania locji, które szczegółowo zawierają informacje na temat możliwych portów schronienia i odległości między nimi;

  - planując rejs zobaczycie jak mnóstwo jest elementów tzw. „passageplanning”…

2. Przygotowanie bezpośrednie do wyjścia w morze w odniesieniu do omawianego filmiku:

  - czy wychodzić w morze? Skiper jachtu zapewne spodziewał się trudniejszych warunków jednak zadecydował o wyjściu z portu. Często wielu z nas podjęło by podobną decyzję. To test asertywności dla skipera. Proces decyzyjny fajnie opisuje bydgoski kapitan Aleksander Kaszowski w książce „Sztormy, lody i powroty”: „Bogatszy o doświadczenie kilku lat żeglowania i dowodzenia jachtami, myślę, że często znacznie więcej trzeba odwagi, by cofnąć się przed ryzykiem, niż by je podjąć”. Dla tak zwanych „kozaków” polecamy analizę niedawnego wypadku jachtu „Lilla W” pod Kłajpedą;

  - pamiętajmy o zapisach umowy czarterowej np. odnośnie ograniczenia żeglugi przy zapowiadanej sile wiatru powyżej 6 Bf. Skiperzy, czytacie wnikliwie umowy czarterowe?

  - analizując opisywany przypadek pojawia się kilka elementów: przygotowanie w porcie life lin, dopasowanie i przygotowanie szelek oraz dopasowanie indywidulane kamizelek ratunkowych!

  - „roler zacinał się kilka dni wcześniej” – wielu z nas zna ten element, kiedy coś się zacięło jak byliśmy w sytuacji niebezpiecznej. Jednocześnie obserwujmy starszych żeglarzy z jaką dbałością podchodzą do swojego jachtu. Wielu z nas wychowanków „żeglarskiej szkoły” wie jak ważne na jachcie czarterowym jest poinformowanie armatora lub kolejnej załogi o nawet najdrobniejszych usterkach;

  - oczywiście dodatkowo sprawdzenie zęz i pomp zęzowych, odpowiednie ustawienie zaworów dennych i tysiąc różnych drobnych rzeczy stanowiących o uroku żeglarstwa…

3. Bezpieczeństwo podczas żeglugi:

  - niesiony zestaw żagli – prawdopodobnie akceptowalny minimalny grot i głęboko zarefowana genoa, pamiętamy jednak starą zasadę „zarefuj szybciej niż pomyślisz”. Zastanawiamy się, czy refując się jeszcze bardziej mieli byśmy odpowiednią zdolność manewrową;

  - indywidualne środki bezpieczeństwa- nikt nie był wpięty do life liny, o kamizelkach lub pasach nie wspominamy – czy to nie za częsta praktyka na czarterach na ciepłych wodach?

  - trochę ciarki przechodzą co by było gdyby? Podarta genua, wysoki stan morza, silnik zapowietrzony lub nie zdolny do pracy w tak głębokim przechyle, a na filmiku niedaleko ląd po zawietrznej. Ile mamy miejsca i jaka jest prędkość dryfu? Czy w ogóle powinniśmy być na tej pozycji w takich warunkach?

  - często obserwowane zachowanie załogi - dbamy o wszystko – o nasz mobilephone, nasze drogie okulary przeciwsłoneczne, natomiast w takich warunkach działamy często panicznie, ponieważ większość z załogi czarterowej nie jest na nie praktycznie przygotowana. Czyżby „safety briefing” należało ćwiczyć podczas każdego lunchu na kotwicy?

  - przypatrzmy się też tak zwanej „dzielności morskiej” – jachty czarterowe to nie nasze dzielne stare longkeel Opale. Zwróćmy uwagę na zachowanie się jednostki czarterowej – głęboki przechył, brak zdolności manewrowej;

  - przeanalizujmy procedurę radiową Pan Pan. Czy wasza załoga czarterowa wie o co chodzi? Ćwiczenie podstawowe dla wszystkich to właściwe i czytelne podanie pozycji geograficznej i waszego „Call sign”. Bardzo fajne są ćwiczenia „Seaspeak” – konkretnego i jednoznacznego języka ludzi morza nawet dla anglojęzycznych dyletantów. Czy znacie telefon komórkowy do najbliższego „Search and rescue”?

I co dalej? Marzymy o kotwicowisku na Kornatach, czy wejściu do skalistego portu Vathi …

 

Skiperzy MP

 

 

Zimowa herbata z cytryną wypita z klubowym przyjacielem wywołała temat „gdzie popływać w kolejnym sezonie?”. Bodziu - skiper s/y „Bajerek” – z wrodzoną sobie pasją i energią postanowił zaprezentować na załączonym filmie swój zeszłoroczny rejs po jeziorze Wigry. Bajerek to jacht typu Micro Flyer o długości loa-5,5 m, powierzchni żagli 18,5 m2, który ze swym sternikiem waży około 700 kg – klubową zagadką jest ile w tym zestawie waży skiper ?? Sternik Bajerka stanowi niepodważalny dowód na to jak fajna może być emerytura – Bodziu żeglował już Bajerkiem po Mazurach, jeziorach Augustowskich, ale i po Balatonie i włoskiej Gardzie. I niech ktoś powie, że żeglarz nie musi być uparty?

Wigry

 

Z pokładu Mare Polonorum Sail Ho!

 

 

zeglarskie zyczenia

Zimą nasze jachty nie kołyszą się na fali. Brakuje nam żeglarskich spotkań, zwłaszcza tych, podczas których mogliśmy wysłuchać historii zapraszanych przez Mare Polonorum gości, którzy spędzali Wigilie na morzu.

Żeglarzom w wigilijnym czasie polecamy filmy: „Na głęboką wodę - wyprawa szaleńców”, „Maiden”, „Wszystko stracone”. Dla miłośników literatury - nowe wydanie „Długiej drogi” Moitessiera, którego życiorys to lektura obowiązkowa, jeśli należymy do społeczności wody i wiatru.

Niech tegorocznym prezentem dla członków MP będą odszukane - gdzieś wśród oceanów na pokładzie jachtu „Joshua” - przemyślenia Bernarda Moitessiera:

„Myślę o tym nowoczesnym, sztucznym świecie, który przekształcił człowieka w maszynę do zarabiania pieniędzy w celu zaspokajania zbędnych potrzeb i fałszywych uciech… Lepiej zupełnie zapomnieć o Ziemi, jej bezlitosnych miastach, bezmyślnym tłumie i jego pragnieniu życia w rytmie pozbawionym sensu. Tam…. gdyby jakiś handlarz mógł zgasić gwiazdy, żeby neony z jego reklamami były w nocy lepiej widoczne, uczyniłby to niechybnie”

„To trochę jak z widnokręgiem-wyraźnie widać linię, na której niebo łączy się z morzem. Możesz stale podążać w tym kierunku, lecz linia pozostaje wciąż w tej samej odległości, jest bliska, a zarazem niedostępna. Jednakże w głębi duszy czujemy, że liczy się tylko bycie w drodze”

Resztę sami doczytajcie….

Z najlepszymi życzeniami, Żeglarze Mare Polonorum

 

 

IMG 010Na sobotę 24 października Mare Polonorum zaplanowało zakończenie sezonu 2020 roku i slipowanie jednostek do zimowania. Dzień wcześniej ze smutkiem opuszczaliśmy banderę i transportowaliśmy naszą pływającą bazę. Sobota przywitała nas pięknym jesiennym słońcem, z którego uroków w pełni skorzystaliśmy. Slipowanie odbyło się w niezłym sportowym tempie, przy okazji posprzątaliśmy trochę Łagiewnicką Plażę. Pozostało tylko przedmuchanie instalacji wodnej, mycie dna i nakrycie naszych jachtów plandekami. Okres zimowy chcemy trochę wykorzystać na remont bosmanatu.

Pragniemy podkreślić, że podczas przygotowania do zimowania wykorzystaliśmy przekazany w darowiźnie naszemu stowarzyszeniu kompresor oraz myjkę ciśnieniową za co serdecznie dziękujemy.

Foto...[TUTAJ]

 

Meteorogram

logo meteo

imgw

Marine Traffic

marinetraffic

PATRON

ASTRA logo

Reklama

Zapraszamy do współpracy

Początek strony